Pregătiţi și nu prea de play-off. CS Universitatea - CS Mioveni, 2-0

140414 CSU 13

CS Universitatea Craiova a obținut a șasea victorie consecutivă, fără să primească gol. În ultima etapă a sezonului regulat, craiovenii au trecut de cei de la CS Mioveni, cu 2-0.

Prima repriză a fost una săracă în ocazii la cele două porți, doar șutul lui Ganea din minutul 40, din afara careului, a mai dezmorţit asistența. Partea a doua a fost mai animată, odată cu modificările făcute de Gabi Balint. Astfel, Sin a centrat perfect, iar Curelea a reluat spectaculos pentru 1-0, în minutul 26. Zece minute mai târziu, Valskis a reușit să spargă gheața și a marcat primul gol în tricoul Craiovei. Deși a fost un meci fără miză, oaspeții au oferit o replică foarte bună echipei ce a terminat sezonul regulat la 15 puncte avans faţă de locul secund.

În prima etapă de play-off, care va debuta vineri, CSU joacă pe teren propriu cu Oltul Slatina. În afara celor două s-au mai calificat ASA Tg. Mureș, Metalul Reșița, CSM Vâlcea și Gloria Bistrița.