Prima victorie din 2015. CS Universitatea Craiova - Khazar Lankaran, 3-0.

220115 victorie lankaran

CS Universitatea Craiova a obţinut primul succes din 2015, după victoria cu 3-0, din turneul din Antalya, împotriva azerilor de la Khazar Lankaran, locul cinci în competiţia internă.

Craiovenii au deschis repede scorul prin Târnăcop, în minutul 2. Au presat, dar la pauză s-a intrat cu avantaj minim. După revenirea de la cabine partida a continuat tot în terenul azerilor. Andrei Herghelegiu a reuşit desprinderea în minutul 59 după o cursă a lui Băluţă. După marcarea golului doi, craiovenii au temperat jocul și au fost periculoși mai mult pe contraatac. Aşa a apărut şi golul trei care a purtat tot semnătura lui Herghelegiu, în minutul 82. Atacantul Craiovei a fost servit excelent de juniorul Manea şi a îndeplinit o simplă formalitate. A fost al doilea amical al iernii, după 1-1 cu Genclerbirligi. Craiova va evolua, în următorul meci din Antalya, împotriva liderului din Liga a doua din Rusia, Anji, duminică, de la ora 17:00.