SCM „U” Craiova, victorie cu 3-0 în faţa campionilor

181113 volei 13

Victorie de excepţie pentru SCM “U” Craiova, în derby-ul etapei a 7-a a Diviziei A1 la volei masculin. Oltenii au trecut cu 3-0 de Tomis Constanţa, echipă ce nu a pierdut în ultimul an în competiţia internă.

Într-o reeditare a ultimei finale a campionatului, craiovenii au surprins încă din primul set, pe care şi l-au trecut în cont cu 25-16. Actul secund s-a disputat în aceeaşi manieră, cu gazdele la conducere, astfel că tot SCM Universitatea Craiova a ajuns prima la 25. Disputa s-a echilibrat în setul trei, însă la 23 egal, vicecampionii au câştigat două puncte şi au răpus liderul.

Victoria împotriva campionilor i-a urcat pe olteni pe podium şi i-a adus la un singur punct în spatele adversarilor.

În următoarea etapă, oltenii vor juca la finalul acestei săptămâni la Galaţi, cu nou promovata Arcada, una dintre surprizele campionatului de până acum.