SCM „U” Craiova, victorie după un meci spectaculos și tensionat

300114 volei

Echipa de volei masculin SCM Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu Dinamo, cu 3-1 și a urcat pe treapta a treia a podiumului. Oaspeții au început tare meciul și s-au impus cu 25-20 în primul set.

Parțialul doi a aparținut oltenilor, care s-au impus cu scorul de 25-23 și au egalat situația la seturi. Sfertul trei a fost cel mai spectaculos. Cele două echipe au avut șansa să-l câștige, însă în cele din urmă, craiovenii au reușit să termine învingători. Cu moralul la pământ, bucureștenii nu au mai avut puterea să întoarcă jocul, iar oltenii au câștigat după două ore un meci ce părea în prima parte la discreţia oapseţilor.

Am jucat foarte rău la început, am jucat cu un trac pe care nu prea mi-l explic la unele meciuri, dar în momentul în care băieţii au început să aibăîncredere în ei, în execuţiile lor, în momentul în care şi-au dat seama că pot mai mult şi au simţit că pot câştiga, au jucat din ce în ce mai bine şi aţi văzut, meciul s-a terminat clar în favoarea nostră”, a spus Dănuț Pascu, antrenor volei SCM "U" Craiova.

Dinamoviștii au recunoscut la final supremația voleibalistilor craioveni, în faţa cărora au pierdut pentru a doua oară în acest sezon.

Primul set l-am jucat mult mai bine, începând cu setul doi am făcut anumite greşeli şi în momente destul de importante, dar a fost un joc disputat. Ei au greşit mai puţin ca noi şi au câştigat”, a spus Daniel Rădulescu, antrenor volei Dinamo București.

În următoarea etapă, craiovenii ar trebui să joace la Piatra Neamţ, însă din cauza drumurilor blocate din țară, meciul ar putea fi amânat.