Spectacol la finala Cupei “Sorin Cârţu”

160914 CUPA CARTU

Echipa Phoenix Craiova a câştigat prima ediţie a Cupei “Sorin Cârţu”. În finala competiţiei, la care au luat startul 32 de formaţii, cei de la Phoenix au trecut de cei de la Magnolia, după un meci spectaculos decis la executarea loviturilor de departajare.

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 5-5, însă după multe răsturnări de scor.

Formaţia Phoenix este alcătuită în majoritate de jucători care au îmbrăcat tricoul echipei de futsal Energoconstrucţia, formaţie ce a câştigat în trecut Cupa României. Şi adversarii din finală au în componenţă jucători care au evoluat la nivel ridicat în fotbalul mare, precum Surugiu, Niţă sau Iubiş. Cele două echipe se vor duela şi la Campionatul local de Minifotbal, care a debutat cu 16 formaţii.

Finala mică a fost câştigată tot la lovituri de pedeapsă de echipa Viteziştii, care a trecut de cei de la FEFS Craiova.