Victorie categorică pentru handbalistele din Bănie

090114 handbal

Handbalistele de la SCM Craiova au învins cu scorul de 31-24 echipa CSM București, în penultima etapă a turului. Meciul a fost unul echilibrat în prima parte, mergându-se cap la cap în primele 30 de minute, iar la pauză, oaspetele aveau un gol avans, 14-13.

În partea a doua, fetele antrenorului Carmen Amariei au ieșit mult mai decise de la cabine, pentru a întoarce rezultatul și a câștiga primul meci din 2014. Și au reușit. Au defilat pe teren și au marcat la aproape fiecare atac, în uralele celor peste 1.500 de fani care au venit să asiste la meci.

Cele mai bune marcatoare au fost Nicoleta Dincă și Roxana Gatzel Han, cu opt, respectiv șapte goluri. O contribuţie majoră la acest succes a avut portarul Ionica Munteanu, care a reușit să pareze șase aruncări de la șapte metri, dar și alte atacuri ale lui Vărzaru și compania.

După acest succes, oltencele acumulează 12 puncte și s-au apropiat la patru lungimi de play-off. În următoarea etapă, ultima din acest tur, craiovencele joacă la Roman, miercurea viitoare, de la ora 19:30.