Victorie de șase puncte. CSM Rm. Vâlcea - CS Universitatea, 0-1

070414 CSU

CS Universitatea Craiova a învins, în deplasare, echipa CSM Rm. Vâlcea, cu scorul de 1-0, și a ajuns la patru victorii consecutive cu Balint pe bancă, fără să primească vreun gol.

Craiovenii au intrat pe teren purtând tricouri cu chipul lui Corneliu Andrei Stroe, iar meciul a început cu un moment de reculegere. Singurul gol al meciului a fost marcat de Curelea, în minutul 21, aceasta fiind și singurul șut expediat de juveți pe spațiul porții în cele 90 de minute. În schimb, gazdele ar fi putut egala în partea a doua, dar imprecizia atacanţilor vâlceni a făcut ca scorul final să fie în avatajul oaspeților.

Prin acest succes, craiovenii s-au distanțat la 11 puncte în clasament, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat de a doua clasată, CSM. Chiar și în aceste condiții, Claudiu Niculescu nu-și face probleme că echipa pe care o pregătește nu va reuși promovarea.

În ultima etapă, CS Universitatea va juca pe teren propriu, cu CS Mioveni.