Victorie împotriva foștilor coechipieri

081214 VOLEI

Formația de volei SCM Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă în deplasare, pe terenul unei echipe dificile din Divizia A 1, nou-promovata CS Banatul Caransebeș, scor 3-1, într-o partidă ce a avut loc la Lugoj.

Gazdele, cu mulți foşti jucători ai Craiovei din sezonul trecut în prima garnitură, printre aceștia Vânătoru, Alexic, Jovic sau Borota, au început bine jocul și și-au adjudecat primul set, la 22. Craiovenii au trecut la timona partidei și nu au mai cedat niciun set gazdelor, câștigând în trei seturi aproape identice, la 25-21, 25-22, 25-21.

Prin acest nou succes, Craiova se menţine pe poziția 4, cu 19 puncte, cu două mai puțin faţă de Dinamo. La finalul săptămânii, craiovenii vor avea parte de un meci foarte greu, în Bănie urmând a veni campioana Tomis Constanța, echipă neînvinsă în această ediție de campionat.