Victorie pentru handbalistele de la SCM Craiova

120514 HANDBAL DIN 18

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a scăpat de emoțiile retrogradării după victoria din meciul doi de la Constanța, cu Neptun, scor 23-20, după ce la pauză gazdele aveau un avans de două goluri, 10-8.

Momentul psihologic al meciului a avut loc la mijlocul reprizei a doua, când elevele cuplului Sbora - Roșca erau conduse cu 18-15, dar aveau și triplă inferioritate. Craiovencele au avut însă puterea să treacă peste acel moment și au întors jocul în favoarea lor, marcând șase goluri consecutive. Cele mai multe reușite au aparținut lui Tivadar, șase goluri, urmată de Ianași, cu cinci.

La Constanța, oltencele au fost încurajate de o puternică galerie de aproximativ 50 de persoane. SCM va juca acum pentru locurile 7-9.