VOLEI. Arcada s-a calificat în Challenge Cup

volei arcada1-1

Arcada conducea cu 2-0 după meciurile de la Galaţi şi mai avea nevoie doar de un succes în următoarele trei dispute cu CSM Bucureşti.

Gălăţenii au obţinut victoria necesară chiar în primul meci, însă după un scenariu dramatic. Gazdele au câştigat primele două seturi, însă jucătorii de la Arcada au revenit şi au dus partida în prelungiri.

În setul decisiv, Arcada a câştigat cu 15 la 8, asigurându-şi în acest fel prezenţa în Challenge Cup în sezonul viitor.

Căpitanul Cristian Bartha speră ca echipa să devină chiar mai bună în sezonul viitor.

Cristian Bartha - jucător Arcada Galaţi: "Mi-aş dori să continuu şi să facem un nucleu cu care să ne batem la campionat la anul. Să aducă altre forţe, să vedem pe cine trebuie să schimbăm, nu ştiu asta pentru că nu sunt în măsură să aleg jucătorii, dar sper să rămân şi să facem treabă bună şi la anul. Şi în cupele europene, şi în campionat".

Arcada Galaţi este la doar al doilea sezon în Divizia A1 la volei masculin. Obiectivul echipei era calificarea în semifinalele campionatului sau ocuparea unui loc care să permită echipei să participe în cupele europene.

Reporter: Marius Ţuca
Operator: Marian Munteanu