Bombele găsite la Aeroportul Iași ar fi putut distruge tot pe o rază de doi kilometri

Data publicării:
bombe detonate

Pregătirile pentru detonarea celor 28 de bombe au durat mai bine de trei ore. Proiectilele au fost îngropate într-un poligon special amenajat, în afara localităţilor pentru ca întreaga operaţiune să fie cât mai sigură. 

„A avut loc distrugerea unei părţi din aceste elemente. Această detonare a fost diferită faţă de celelalte întrucât au fost pregătite patru gropi în care au fost aşezată muniţia şi au avut loc două explozii succesive,” a spus Silvia Bolohan, purtătorul de cuvânt al ISU Iaşi.

Muniția, 18 bombe de aviaţie şi 10 proiectile ce cântăreau până la 70 de kilograme, datează din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial și este de provenienţă germană şi britanică. Proiectilele, vechi de 70 de ani, ar fi putut distruge totul pe o rază de doi kilometri.

„Activitatea constructorului a fost sistată în perimetrul ce este supus decontaminării specifice pentru că au loc, în continuare, astfel de lucrări. Constructorul îşi continuă activitatea în celelalte puncte de interes ale şantierului,” a declarat Raluca Filip, purtătorul de cuvânt al Aeroportului Internaţional Iaşi.

Este foarte probabil ca pe şantierul de la Aeroportul Internaţional din Iaşi să mai fie găsită muniţie, odată cu avansarea lucrărilor. Şi asta pentru că în zona respectivă, în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, era un aeroport militar.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum a evoluat averea lui Sorin Grindeanu în ultimii 10 ani. Analiza completă a veniturilor și proprietăților
Digi FM
George Buhnici, reacție după incendiul de la CET Vest: „O infrastructură construită în comunism, cârpită zeci...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Andreea Bălan și Victor Cornea sunt oficial soț și soție. Primele imagini de la cununia civilă
Film Now
Catherine Zeta-Jones și Michael Douglas, mesaje emoționante de ziua fiicei lor. Carys a împlinit 23 de ani și...
Adevarul
„Portavionul de uscat” al Chinei sau tehnologia care încarcă dronele în zbor, direct de la sol
Newsweek
România crește cu o lună vârsta la care ieși la pensie, în timp ce Republica Moldova refuză. Cine e afectat?
Digi FM
Premierul Bolojan, în şedinţa PNL: „E greu să fii credibil, dacă ţii de cutiile de pantofi, penthouse-uri şi...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Creierul începe să se dezvolte diferit la fete şi la băieţi încă dinainte de naştere, au constatat oamenii de...
Digi Animal World
E o rasă adorată, dar controversată. Un veterinar susține că buldogul francez „ar trebui interzis”
Film Now
Christina Applegate, prima reacție după zvonurile privind internarea în spital: „Problemele de sănătate sunt...
UTV
Mihaela Rădulescu rupe tăcerea despre relația cu Felix Baumgartner în plin scandal cu familia lui. „Doi...