Două cămine din Iași, cu lacătul pe ușă din lipsă de fonduri pentru renovări

Data publicării:
lacat pe gratii

Căminul T6 din campusul Tudor Vladimirescu este închis din anul 2008. La acel moment, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi" a primit puţin peste 100 de mii de lei pentru a începe lucrările de renovare. Aceşti bani nu au ajuns nici măcar pentru a finaliza un tronson din cele două, iar căminul în care ar putea locui 400 de studenţi arată ca o clădire părăsită cu geamuri sparte, care se degradează pe zi ce trece.

„Avea mari, mari probleme, vă daţi seama că de atâţia ani de când l-am început, 4-5 ani, de acum începem să băgăm bani în conservare ca să nu se distrugă şi ceea ce am făcut,” a explicat Ștefan Grigoraș, prorectorul Universității Tehnice din Iași. 

Speranţe ca acest cămin să fie redeschis măcar în următorul an universitar nu sunt. Reprezentanţii instituţiei spun că bani de la Ministerul Educaţiei nu vor veni în viitorul apropiat, iar de investiţii din bugetul propriu nici nu poate fi vorba, spune Bogdan Budeanu, șeful Direcției de Servicii Studenţeşti UTI Iaşi:

„În funcţie de alocaţiile bugetare, sperăm în următorii ani, dar cred că mai concret, ca o strategie sigură, tot pe următoarea axă de fonduri europene 2014-2020 sperăm să avem şi căminul T6 renovat. Fondurile necesare ca să-l terminăm mai sunt încă un milion de euro.” 

O altă universitate, aceeaşi poveste. De trei ani stă închis şi căminul C5 al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza". Aici lucrările sunt finalizate în proporţíe de 80%, după investiţii de opt milioane de lei. Pentru finalizarea proiectului nu sunt bani, iar cele 600 de locuri pe care oferă căminul vor rămâne blocate şi în acest an.

„Cei aproape 30 de miliarde, bani vechi care ne-ar trebui pentru finalizare, n-am putut să-i obţinem de la bugetul statului cunoscându-se situaţia în care ne aflăm la ora actuală, fapt pentru care nu l-am putut da în folosinţă,” a declarat Gheorghe Amarandei, directorul DSSS Univ. „Al.I.Cuza" Iaşi.

În tot acest timp, studenţii sunt nevoiţi să locuiască câte 4-5 în camere de cel mult 10 metri pătraţi.

Cele două universităţi au, în total, 13 mii de locuri de cazare şi 43 de mii de studenţi.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Câți bani câștigă, de fapt, iubita lui Ilie Bolojan. Venitul lunar al asistentei medicale din Oradea
Digi FM
Diana Dumitrescu, o nouă decizie drastică după ce s-a pocăit: „Mi-am dat viața Domnului și îl las să o...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată azi, la 53 de ani, Darren Hayes de la Savage Garden. În 2025 a suferit un accident care l-a lăsat...
Film Now
De ce a murit Victoria Jones, fiica actorului Tommy Lee Jones. Ce au descoperit medicii legiști
Adevarul
„Plantele zombie” din grădina lui Epstein. Noi documente sugerează interesul pentru o substanță care ar anula...
Newsweek
Grindeanu, noi informații despre ajutoarele la pensie din această primăvară. „Banii vor fi în buget”
Digi FM
Conacul lui Charlie Watts, scos la vânzare. Regretatul baterist de la The Rolling Stones a fost fascinat de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Poluarea aerului poate contribui în mod direct la apariţia unei boli grave. Cei care au suferit un AVC sunt...
Digi Animal World
A pornit mașina de spălat și a auzit țipete din interior. Când a deschis, a realizat imediat că făcuse o...
Film Now
Calista Flockhart și Harrison Ford, sărut romantic pe pista aeroportului. Căsătoriți de 15 de ani, la fel de...
UTV
Loredana Groza vorbește despre relația dintre Iulia Vântur și Salman Khan. „Un bărbat care știe cum să...