Au spart gheaţa şi la Cluj

sport 20victorie 20csm 20baschet-39430

CSM Oradea a reuşit să spargă gheaţa în confruntările din deplasare cu U Mobitelco Cluj. Elevii pregătiţi de Cristi Achim au obţinut marţi seară prima victorie în fieful clujenilor după un meci nebun al cărui final a fost interzis cardiacilor. Cu Franklin în zi mare, leii orădeni au încheiat la egalitate primul sfert, 24-24, după ce clujeni au început în forţă cu un coş de trei puncte. La fel s-a întâmplat şi în sfertul doi, iar CSM-ul a părut fără replică şi Clujul a intrat la cabine cu un avantaj de şapte puncte. Aproape perfecţi la aruncările din afara semicercului, Mobitelco a început sfertul trei tot cu un coş de trei puncte, dar CSM a reuşit să reducă din diferenţa la doar două puncte, scor 66-64. Roş-albaştrii au fost perfecţi şi în ultimele zece minute. Mobitelco a încercat să contracareze forma bună a adversarilor, dar nu la fel de precis, şi cu trei secunde înainte de final baschetbaliştii orădeni s-au desprins în învingătorii, 84 la 82, şi au bifat astfel a 13-a victorie din 14 posibile.