BASCHET. A doua victorie pentru campioana României în Liga Campionilor | CSM Oradea - Khimik Youzhny 69-66

CSM CSU Oradea Khimik

CSM Oradea rămâne în cărţile calificării în faza următoare a Basketball Champions League după victoria muncită în faţa campioanei Ucrainei, Khimik Youzhny.

Partida din runda a cincea a grupei B, jucată la Oradea, a fost crucială pentru ambele echipe, care nu aveau decât o victorie înaintea meciului direct.

Ucrainenii au condus după primul sfert, cu 17-16, dar campioana României a revenit până la pauza mare, scor 34-28. Khimik Youzhny, care a fost condusă şi cu 12 puncte, s-a apropiat la 67-66 cu mai puţin de un minut înainte de final.

Pasalic a transformat două aruncări libere pentru bihoreni, iar CSM CSU Oradea - Khimik Youzhny s-a terminat 69-66.

CSM CSU Oradea Khimik Foto: Facebook CSM Oradea/ Roby Boros

”Sunt foarte fericit pentru că o victorie este o victorie într-o competiție foarte frumoasă împotriva unei echipe surprinzător de bune”, a declarat la final partidei Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.

În următoarea etapă din grupă, orădenii joacă în deplasare cu finlandezii de la Kataja, marţea viitoare, în direct la Digi Sport 2, de la ora 19.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboș