BASCHET. BCM Pitești - CSM Oradea 67- 74. Bihorenii s-au calificat în semifinale

sport baschet Pitesti Oradea meci4

Cel de-al patrulea meci al seriei dintre BCM Piteşti şi CSM Oradea a fost decisiv pentru calificarea în semifinalele playoff-ului. Oaspeţii s-au impus cu 74-67 şi au câştigat seria cu scorul general de 3-1. Astfel, CSM CSU Oradea s-a calificat pentru a 5-a oară în istorie între primele patru echipe ale României la baschet masculin.

Echipa lui Cristian Achim a avut avantaj de un singur punct la pauza mare, însă s-a desprins după cel de-al treilea sfert al confruntării. Sean Morgan Denison, cu 16 puncte şi 3 recuperări, şi Andrei Mandache, cu 11 puncte, au fost cei mai eficienţi oameni ai oaspeţilor. De partea cealaltă, s-a remarcat Porter Troupe, cu 20 de puncte.

Campioana din 2016, CSM Oradea, este a treia echipă care îşi asigură prezenţa în semifinale, după U Cluj şi CSU Sibiu. Steaua şi BC Timişoara sunt la egalitate după patru meciuri, iar calificarea se va juca luni, în cel de-al cincilea meci al seriei.