BASCHET. Campioana a pierdut primul meci de la Cluj. U-BT - CSM CSU Oradea 86-73

sport U BT CSM

U-BT Cluj a făcut primul pas spre finala ligii naţionale. Şepcile roşii au câştigat primul meci al seriei din semifinală cu CSM CSU Oradea.

După 4 victorii consecutive în fața campioanei en titre, pe parcursul sezonului regulat, U-BT Cluj a avut emoții în duelul cu CSM CSU Oradea. Primul meci din semifinala Ligii Naționale a început perfect pentru oaspeți. La jumătatea partidei, trupa antrenată de Cristian Achim conducea cu 46-40, iar diferența s-a mărit la 10 puncte, înaintea ultimei pauze.

Sfertul al patrulea a demonstrat însă forța formației clujene. După doar două minute, gazdele au egalat, iar apoi au trecut total la controlul jocului. S-a terminat 86-73, cu Rasic și Moldoveanu marcatori a câte 16 puncte. Din tabăra orădeana, Zeno a semnat 19 puncte și 4 recuperări.