BASCHET. Campioana, învinsă în Banat. BC Timişoara - CSM CSU Oradea 85-84

sport infrangere baschet Timisoara

CSM CSU Oradea a pierdut, miercuri, la Timişoara, la un singur punct diferenţă, 85-84, după un meci cu două reprize suplimentare. Campioana a pierdut după ce la pauza mare conducea cu 38-33.

Cu un sfert trei fără greşeală, gazdele au trecut la conducere, 53-49. Oradea a reuşit să trimită meciul în prelungiri după ce a egalat, 69-69. Prima repriză suplimentară a scos în evidenţă apărarea perfectă a celor două echipe, care au înscris câte nouă puncte.

Confruntarea a fost decisă abia de a doua repriză suplimentară. Bănăţenii s-au desprins pe tabelă graţie coşului de trei puncte marcat de Jonte Flowers şi a celor două aruncări transformate de Jeremic. CSM a replicat prin Sean Denison, autor a 20 de puncte, dar alte două puncte semnate de Komatina au stabilit scorul final.

Pentru Oradea urmează o nouă deplasare, pe terenul celor de la Dinamo.

Redactor: Nicolae Mihalcea