BASCHET. CSM CSU Oradea - CSU Sibiu 72-73. Învingătoarea, decisă în ultima secundă

sport baschet CSM Sibiu 071017

Victorie pentru CSU Sibiu pe terenul lui CSM CSU Oradea. Echipa pregătită de Dan Fleşeriu a gestionat excelent finalul de meci şi s-a impus la diferenţă de un punct.

CSU Sibiu a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Naţionale - a câştigat pe terenul lui CSM CSU Oradea. Echipa pregătită de Cristian Achim a condus după primul sfert cu 22-19, iar diferenţa de trei puncte s-a păstrat şi la pauza mare, atunci când scorul era 37-34.

Deşi avantajul gazdelor a crescut în sfertul al treilea, CSM CSU Oradea a avut un final de coşmar. Echipa pregătită de Cristian Achim conducea cu 72-66 cu două minute înainte de final, dar oaspeţii au recuperat şi s-au apropiat la un punct.

Cu 24 de secunde rămase, Andrei Mandache a ratat două aruncări libere. Eroul finalului de meci a fost Monyea Pratt. Când mai erau doar trei secunde, americanul a obţinut două aruncări libere, pe care a reuşit să le şi transforme.

CSM CSU Oradea a ratat aruncarea din ultima secundă, iar CSU Sibiu s-a impus cu 73-72. Un alt american, Kevin Capers, a fost cel mai bun jucător al oaspeţilor, cu 24 de puncte, trei recuperări, două pase decisive şi trei intercepţii.

Reporter: Nicolae Mihalcea