BASCHET. CSM CSU Oradea, la un pas de semifinalele Ligii Naţionale, după victoria de la Piteşti

sport baschet Pitesti CSM CSU Oradea

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea s-au apropiat de semifinalele Ligii Naţionale după a doua victorie în trei meciuri cu BCMU Piteşti. Oaspeţii au controlat debutul de meci şi au condus cu 11-0 după trei minute.

Partida s-a echilibrat rapid, iar piteştenii au avut şansa de a încheia primul sfert în avantaj. N-a fost de acord Martin Zeno, care a înscris de la centrul terenului chiar în ultima secundă.

Zeno şi Ţîbîrnă i-au ajutat pe orădeni să se desprindă până la pauza mare. Americanul a încheiat meciul cu 18 puncte, trei recuperări şi o pasă decisivă, iar CSM CSU Oradea s-a impus cu 83-70.

Echipa pregătită de Cristian Achim poate obţine calificarea în semifinale în meciul al patrulea, care se va juca tot la Piteşti. Partida va fi în direct la Digi Sport 4, vineri, de la ora 20.