BASCHET. CSM CSU Oradea - Phoenix Galați 73-63. Campioana și-a luat revanșa după înfrângerea din tur

sport baschet CSM victorie Galati

Eliminaţi din Europa, orădenii s-au răzbunat în campionat! Campionii de la CSM CSU Oradea au învins Phoenix Galaţi, în ultimul meci din prima fază a sezonului regulat.

Oaspeţii au început curajos şi au fost în avantaj aproape 19 minute. Primul sfert s-a încheiat cu un avantaj de 3 puncte pentru moldoveni, scor 21-16. Devensiva gazdelor s-a descurcat mult mai bine în sfertul doi. Pe final, Lucic a marcat însă de trei puncte şi a restabilit egalitatea, 31-31, scor cu care de altfel s-a încheiat şi sfertul doi.

Campioana României a ieşit mult mai motivată de la vestiare şi a preluat controlul. Echipa lui Cristi Achim a câștigat cu 23-10 sfertul al treilea. CSM Oradea s-a impus în final cu 73-63 şi şi-a luat astfel revanşa în faţa gălăţenilor după eşecul din tur.