BASCHET. CSM CSU Oradea - Steaua 80-72. Zeno a fost jucătorul meciului

CSM Steaua

CSM CSU Oradea a reuşit a doua victorie în grupa 1-6 din faza secundă a Ligii Naţionale. Campioana s-a impus pe teren propriu, în faţa Stelei.

Roş-albaştrii au marcat primele nouă puncte ale partidei, dar gazdele au replicat imediat. Totuşi, steliştii au terminat primul sfert în avantaj, 27-24.

Avansul oaspeţilor s-a extins la şapte puncte până la pauza mare, dar orădenii au redus diferenţa la doar un punct înaintea ultimului act. Forcingul echipei pregătite de Cristian Achim a continuat, iar campioana a condus cu 12 puncte, cu trei minute şi jumătate rămase.

Steaua nu a putut reveni, iar echipa din Oradea s-a impus cu 80-72. Martin Zeno a fost cel mai bun jucător al partidei. Americanul gazdelor a reuşit 28 de puncte, trei recuperări defensive şi trei pase decisive.

În urma succesului, orădenii s-au apropiat la două puncte de Steaua, care a suferit al doilea eşec în trei etape.