BASCHET. CSM CSU Oradea, victorie importantă în Finlanda, în Champions League

CSM

CSM CSU Oradea rămâne în cărţi pentru calificarea din grupa B a Champions League, după ce s-a impus cu 80-74 în sala finlandezilor de la Kataja Basket.

CSM

Campionii României au obţinut, cu finlandezii de la Kataja, prima victorie în deplasare şi a treia din competiţie. Meciul a fost extrem de echilibrat.

Gazdele au condus cu 3 puncte la pauza mare şi, cu 2 minute şi 50 de secunde înainte de final, aveau 71 la 69. A urmat o serie extraordinară a baschetbaliştilor antrenaţi de Cristian Achim.

Mirkovic şi Barnette au dus scorul la 78-71 pentru orădeni (71-71, 71-76 Barnette; 71-74, 71-78 Mirkovic), care s-au desprins decisiv.

Cu 26 de puncte, 8 recuperări şi 3 pase decisive, americanul a fost MVP-ul partidei. CSM CSU a câştigat cu 80 la 74.