BASCHET. CSM Oradea a făcut "suta" în Banat

sport baschet csm

CSM CSU Oradea și-a trecut în cont a 15-a victorie din Liga Națională de baschet masculin. Vineri, bihorenii au câștigat cu 105-74 partida cu Timba Timișoara.

Singurele momente de echilibru ale jocului din Banat au fost consemnate doar în debut, după care Oradea a mărșăluit spre o victorie așteptată.

Cu Pasalic în zi de grație la aruncările de la distanță, CSM CSU s-a distanțat la 12 puncte până la pauza mare. Gazdele s-au văzut în joc în al treilea sfert, însă s-au prăbușit în ultima parte.

Cu 26 de puncte marcate și doar cinci primite în al patrulea sfert, Oradea s-a impus în final la 31 de puncte diferență. Muhamed Pasalic a fost cel bun marcator al echipei antrenate de Cristian Achim, cu un total de 27 de puncte.

În urma acestei victorii, CSM CSU a acumulat 36 de puncte și va încheia sezonul regulat pe terenul formației Steaua București.

Redactor: Nicolae Mihalcea