BASCHET. CSM Oradea a învins greu, la un punct diferență, pe Gaz Metan Mediaș

baschet 281013

Lui Franklin nu i-a mai tremurat mâna pe ultimele două secunde şi a adus la a patra victorie stagională pentru CSM Oradea, scor 77-76.

Cristian Achim, antrenorul CSM Oradea: „O victorie este o victorie. Obţinută greu este mai frumoasă. Jucând relativ prost este şi mai frumos şi mai important, însă doar atât."

Oaspeţii au impus ritmul la Oradea preţ de trei sferturi, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabelă. La pauza mare aceştia au avut un avans pe tabelă de două puncte, scor 41-39 . Mediaşul şi-a terminat însă gazul pe final, lucru speculat din plin de CSM, care a avut în Titus Nicoară omul providenţial: 24 de puncte marcate şi zece recuperări ofensive.

Marcel Ţenter, antrenorul Gaz Metan Mediaş: „Un meci care consider că l-am pierdut noi. Am făcut prea multe greşeli copilăreşti pe finalul jocului, care sunt inacceptabile în mod normal."

Pentru formaţia orădeană, care pe 5 noiembrie va debuta în cupele europene, urmează nu mai puţin de patru deplasări consecutive.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Robert Rezmuves