BASCHET: CSM Oradea a învins Sibiul, în deplasare, cu 91-74

sport baschet 101013

Orădenii au întâmpinat probleme doar în primul sfert, când gazdele au preluat conducerea: 20-18. A fost ultima dată când Sibiul a fost în avantaj.

Un joc tactic foarte bine elaborat precum şi realizările individuale ale lui Dillon, Markovici, prin aruncările de la distanţă, şi Subotici prin clarviziune au făcut din Oradea o echipă care a participat la un marş triumfal pe parchetul sibian.

Dacă la pauza mare diferenţa a fost de opt puncte. trupa lui Achim a făcut un sfert trei de excepţie şi a dublat avantajul pe tabelă după nici şase minute. Gazdele nu au mai găsit puterea de a reveni, în ciuda celor două flori cu care nu se putea face primăvară: Ceskovici şi Bojovici.

CSM Oradea obţine al doilea succes stagional: 91-74 şi aşteaptă acum confruntarea cu Timba Timişoara. Meciul se va defăşura duminică, in Arena Antonio Alexe, de la ora 19:45 şi va fi transmis, în direct, de Digi24 Oradea.

redactor: Nicolae Mihalcea