BASCHET. CSM Oradea a pierdut meciul de la Craiova şi le-a permis gazdelor să urce pe primul loc

baschet 2

Derby la Craiova, unde SCMU i-a administrat lui CSM CSU Oradea cea de-a doua înfrângere din actuala ediţie de campionat.

Meciul a fost echilibrat de la început până la final. La pauza mare, scorul a fost 36-35 în favoarea gazdelor. Oltenii au forţat desprinderea în ultimul sfert, în care s-au desprins la 9 puncte, însă oaspeţii nu au renunţat şi au încercat să revină.

Totuşi, cu un minut rămas de jucat, Aaron Johnson a lovit decisiv şi a securizat victoria pentru formaţia craioveană.

Americanul de doar 1,73 metri a fost şi cel mai bun marcator pentru SCMU Craiova, cu 15 puncte, iar formaţia sa este noul lider al campionatului, cu cinci victorii din şapte meciuri. Cu două înfrângeri în campionat, Oradea ocupă locul cinci, dar are un meci mai puţin disputat.