BASCHET. CSM Oradea a trecut cu 75-70 de SCM Craiova şi e pe primul loc în Liga Naţională

baschet Craiova CSM

Oaspeţii au controlat primele şapte minute ale jocului, dar orădenii au recuperat şi au terminat primul sfert în avantaj, 21-17. Gazdele au avut cea mai mare diferenţă pe tabelă în minutul 20, 42-32. Echipa din Bănie a mai fost în avantaj o singură dată până la final, 49-50 (38), dar CSM CSU Oradea conducea cu 56-50 înaintea ultimului sfert. Gazdele s-au menţinut în control în ultimele zece minute şi au obţinut victoria cu 75-70.

Radovan Markovic, cu 18 puncte, 2 recuperări şi 4 pase decisive, s-a evidenţiat de la învingători, alături de Miha Zupan (14 p, 2 rec, 4 pd) şi Sean Barnette (12 p, 8 rec, 3 pd).

De la oaspeţi cei mai buni au fost Darius Hargrove (22 p, 5 rec, 2 pd) şi Cătălin Burlacu (16 p, 2 rec).