BASCHET. CSM Oradea, a treia victorie stagională: 86-60 cu BC Mureş

sport baschet csm muresul

"Leii roşii" s-au impus de o manieră categorică în deplasarea de la Tîrgu Mureş. Duelul fostelor finaliste de acum doi ani în Liga Naţională a fost dominat clar de CSM CSU Oradea care a câştigat vineri cu 86-60.

Cea de-a doua victorie a sezonului, în deplasare, a venit după un meci în care Oradea şi-a adjudecat toate cele patru sferturi. La pauza mare diferenţa a fost de 19 puncte în favoarea CSM. Cu o rotaţie de 11 jucători, echipa antrenată de Cristi Achim l-a avut pe Andrei Mandache lider la puncte marcate, cu un total de 14, urmat de Pasalic cu 12. Gazdele au câştigat acest capitol la care Mitchell a bifat 23 de puncte.

Victoria din etapa a patra menţine Oradea în plasa liderului, U BT Cluj, învins în această rundă la Sibiu. Eşecul neaşteptat al campioanei face ca în acest moment nu mai puţin de cinci echipe să se afle în frunte cu acelaşi număr de puncte, 7.

Pentru Oradea urmează o nouă deplasare, pe 4 noiembrie, la Galaţi.

Redactor: Nicolae Mihalcea