BASCHET. CSM Oradea - BC Timişoara 98-82. Leii orădeni, cu un pas în Final Four-ul Cupei României

sport baschet timisoara 090114

Debutul cu dreptul în noul an a fost marcat de Sean Denison, care a pus primele puncte pe tabelă în 2014. CSM a încheiat primul sfert cu opt puncte avans, însă bănăţenii au redus din diferenţă, astfel că la pauza mare scorul era 47-45 pentru gazde.

Mult mai prezentă în joc în sfertul trei, formaţia condusă de Cristian Achim s-a desprins pe tabelă la şase puncte, 69-63.

În ultimul act orădenii au asigurat şi spectacolul în Arena Antonio Alexe şi au obţinut victoria la 16 puncte diferenţă. Succesul băieţilor vrăjitorului Achim face ca misiunea bănăţenilor pentru returul programat duminică, 12 ianuarie, să fie aproape imposibilă.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Constantin Gheorghiţă
editor web: Adrian Laboș