BASCHET. CSM Oradea - Steaua 68-82. "Roș-albaștrii" au urcat pe podium în Liga Națională

sport steaua CSM baschet

CSM Oradea a pierdut partida disputată pe terenul propriu, în compania celor de la Steaua. A fost 84-79 pentru formația bucureșteană.

Baschetbaliştii de la Steaua au urcat pe podium după victoria la 14 puncte de la Oradea. A fost al doilea succes consecutiv pentru vicecampioană. La fel ca în urmă cu două săptămâni şi jumătate, Steaua a câştigat derby-ul cu Oradea.

Vicecampioana a condus la o diferenta de zece puncte încă după primul sfert (21-11). Până la pauză, bihorenii s-au apropiat la opt puncte (33-41), iar înaintea ultimei părţi gazdele au avut chiar un minim avans (56-55). Sfertul patru a adus, însă, dezastrul pentru bronzul de anul trecut.

Vicecampioana Steaua s-a impus la 15 puncte, scor final 82-68. Cei mai buni trei marcatori ai oaspeţilor au punctat cel puţin la fel de bine ca MVP-ul gazdelor, Valeika. 17 puncte a reuşit omul meciului, Runkauskas de la Steaua. Cu acest succes, roş albaştrii au urcat pe podium, sub CSU Sibiu şi U BT Cluj.

În prima partidă a zilei, tot în grupa 1-6, Timişoara a câştigat la Piteşti cu 84-79.