BASCHET. CSM-U Oradea - Steaua 86-91. Bucureştenii s-au calificat în semifinalele Ligii Naţionale

baschet Steaua

În faţa propriilor suporteri, vicecampionii au început mai bine partida şi au condus cu 12 puncte (21-9) în primul sfert, care s-a încheiat totuşi cu 24-19 pentru gazde.

Evoluţia bună a echipei lui Cristian Achim a continuat şi în umătoarele zece minute, astfel că la pauza mare orădenii conduceau cu 51-40. Steliştii au avut o revenire de senzaţie în sfertul al treilea, care s-a încheiat la egalitate, după reuşita spectaculoasă a lui Goran Ikonic.

Oaspeţii au simţit momentul slab al adversarilor şi s-au desprins pe final. Fostul orădean Titus Nicoară şi-a mai trecut în cont şase puncte în ultimul sfert şi a încheiat partida cu un total de 26, iar Steaua s-a impus cu 91-86.