BASCHET. Debut cu victorie pentru campioană. CSM CSU Oradea - SCM Timişoara 76-65

CSMCSU-SCM_TIMISOARA_1

CSM CSU Oradea a debutat cu dreptul în noua ediţie de campionat. Elevii lui Cristian Achim au trecut, aseară, de SCM Timişoara cu 76-65. Campioana a fost condusă pe tabelă doar în primul sfert, după care s-a instalat la conducere până la final.

Sunt bucuros că am câştigat, era o victorie obligatorie din punctul meu de vedere. Nu ar fi trebuit sub nicio formă să pierdem acest meci, pentru că se legau nişte înfrângeri şi nu era bine absolut deloc pentru noi", a declarat Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.

În avantaj la pauza mare, 41-33, orădenii şi-au păstrat în permanenţă avansul pe tabelă cu un joc colectiv foarte bun. Au excelat Kariniauskas cu 14 puncte marcate şi Lucic cu un +15 la eficienţă. Oaspeţii, în schimb, şi-a arătat colţii în sfertul al treilea când şi-au revenit după ce au primit 17 puncte fără să înscrie vreunul.

„Este dificil pentru echipă să joace bine în apărare, dar să nu înscrie. Este greu să rezişti în faţa unei echipe ca Oradea, o echipă bună şi care a avut aproape tot timpul minimum patru jucători care au înscris, care te-au pedepsit la fiecare greşeală", consideră Miodrag Perisic, antrenorul SCM Timişoara.

Primul meci din campionat a fost marcat la pauza mare de un moment festiv: în Arena „Antonio Alexe" a fost arborat cel de-al doilea steag care simbolizează titlul cucerit sezonul trecut.

În următoarea etapă, CSM CSU va evolua sâmbătă, în Capitală, în faţa celor de la Steaua.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Norbert Hegedus