BASCHET. La un pas de finală. CSM Oradea - BC Mureş 90-74

sport baschet meci doi Muresul 150514

Finalul primului sfert şi începutul celui de-al doilea a arătat o cu totul altă faţă a echipei orădene, care a marcat coş după coş şi a reuşit să treacă la conducerea jocului. Lucru care s-a văzut şi pe tabela de marcaj, astfel că CSM Oradea a intrat în pauza mare în avantaj, 47-41.

Scenariul gândit de Cristi Achim fost la fel de reuşit şi la reluare, iar Franklin şi Denison au făcut legea pe teren. Sfertul trei a consemnat un plus de 15 puncte în dreptul echipei orădene şi un scor final de 74-53.

Finalul meciului a adus o victorie mare pentru orădeni, scor 90-74. CSM mai are nevoie de o singură victorie pentru a ajunge, pentru prima dată în istorie, în finala campionatului de baschet.

Meciul trei al semifinalei se va disputa marţi, 20 mai, în infernul sălii polivalente din Tîrgu Mureş şi va fi transmis în direct de Digi24 Oradea.

redactor: Nicolae Mihalcea