BASCHET. Orădenii, învinşi pe final de BCM U Piteşti

sport baschet pitesti 151214

CSM-Universitatea Oradea a retrăit sâmbătă seara, la Piteşti, înfrângerea din sezonul trecut cu Craiova, când după trei sferturi dominate clar, a cedat victoria în ultima secvenţă.

Cu un avans de zece puncte la jumătatea confruntării, scor 52-42, Oradea părea să se îndrepte spre un nou succes. Jocul a fost relansat în sfertul trei, la capătul căruia gazdele au mai avut de recuperat patru puncte. Piteştiul a înscris însă 34 de puncte în ultimul act, faţă de cele 25 reuşite de orădeni şi astfel a câştigat partida în uralele publicului.

Markovic şi-a regăsit în acest joc pofta coşuri marcate de la distanţă, cu 5 reuşite din 7. Nu a fost suficient însă, iar echipa sa a înregistrat astfel a cincea înfrângere din sezon.

Redactor: Nicolae Mihalcea