BASCHET. Orădenii nu au avut milă de bănăţeni: BC Timba Timişoara - CSM Oradea 58-100

baschet CSM Timba 010214

După ce a pierdut primele două meciuri din campionat în 2014, cu U Mobitelco Cluj şi CSU Sibiu, orădenii s-au răzbunat în deplasarea din Banat, unde au făcut spectacol cu Timba Timişoara.

În primul sfert al meciului, oaspeţii s-au apărat perfect şi au primit doar 8 puncte. Al doilea sfert şi al treilea sfert au fost mai echilibrate, dar au fost câştigate de CSM la 4, respectiv 6 puncte diferenţă.

În ultima parte a partidei, Oradea a făcut spectacol şi a înscris 32 de puncte, în timp ce Timba a reuşit să adauge doar 13 puncte la zestrea de pe tabelă.

42 de puncte a fost la final diferenţa dintre cele două formaţii. Cel mai bun marcator al CSM Oradea a fost Denison, cu 18 puncte, urmat de Nicoară şi Comagic, cu 13 puncte. De partea cealaltă, Florveus a marcat cele mai multe puncte pentru Timba - 12.

În urma acestui rezultat, CSM Oradea ajung pe locul 5 în clasamentul Ligii Naţionale de baschet masculin, cu 24 de puncte, în timp ce baschetbaliştii de la Timba sunt pe locul 12, cu 17 puncte.

editor web: Adrian Laboş