BASCHET. Orădenii nu au putut răpune campioana: CSM Oradea - Krasnie Krylia 74-89

baschet eurochallenge 131113

Baschetbaliştii orădeni au început cu dreptul jocul prin cele patru puncte puse rapid pe tabelă de Sean Denison. Canadianul, alături de Titus Nicoară şi Rade Markovic, a fost metronomul formaţiei orădene, însă nu a fost de ajuns pentru ca „leii roşii" să împiedice înfrângerea.

Cu un avans de şase puncte la pauza mare, 45-39, ruşii au pornit ca din puşcă în sfertul trei şi diferenţa a crescut până la 15 puncte. Oradea nu a predat armele, a crezut în şansa ei şi a revenit la şase puncte în spatele adversarei.

Speranţele unui rezultat pozitiv în faţa galonatei echipe ruse s-au stins rapid pentru că diferenţa de 15 lungimi s-a refăcut pe final graţie formei de excepţie arătate de Bryce şi Julian Wright, ambii marcatori a 24 de puncte, şi astfel ruşii au luat potul cel mare al rundei a doua în grupa B a EuroChallenge.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Monica Pop