BASCHET. Thriller la Sibiu! CSM Oradea a câştigat finala mică după un coş marcat în ultima secundă

sport CSM castiga finala mica

CSM CSU Oradea a reușit să câștige meciul al treilea al finalei mici din Liga Națională de baschet. Campioana de anul trecut s-a impus grație unui coș marcat în ultima secundă și a câștigat cu 2-1 la general.

Final dramatic în duelul pentru locul al treilea din Liga Națională de baschet. După ce Oradea și Sibiul și-au împărțit victoriile în primele partide, meciul decisiv a avut o desfășurare electrizantă. Gazdele de la CSU Sibiu au condus cu 10 puncte după primul sfert și la un moment dat chiar avea un avans de 18 puncte, însa fosta campioană a revenit până la pauza mare (39-35).

În continuare s-a jucat echilibrat până în ultimele minute, când jucătorii lui Dan Fleşeriu s-au distanțat din nou, 67-58. A urmat însa o demonstrație defensivă a orădenilor. Au încasat doar 4 puncte în 5 minute și au încheiat victorioși, 72-71, după un cos în ultima secundă, semnat de Franklin.

Omul meciului a fost însă Pasalic, care a marcat 27 de puncte, deși a început partida pe bancă.