BASCHET. "Tigrii" din Mureş şi-au luat revanşa. CSM Oradea - Mureşul Tg. Mureş 75-76

sport baschet mures 100314

Gazdele au început cu un handicap de 9 puncte pe care l-au recuperat până la prima pauză: 21-23. Sfertul doi a aparţinut clar mureşenilor care au intrat la vestiare cu 11 puncte avantaj: 38-49.

Fără Rade Markovici - care se recuperează în Serbia, fără Halik - care a fost oprit de la efort de medici după ce a fost diagnosticat cu viroză pulmonară, şi cu Franklin incomplet refăcut, CSM a încercat să schimbe din mers. N-a mers pentru că experienţa unor jucători ca Martinici, Ivanovici, Peciukas şi Maldenovici a fost etalată la parametrii maximi în repriza secundă.

Cu toate acestea, Oradea a recuperat până la un punct în ultimul sfert, 75-76. Totuşi, înfrângerea nu a mai putut fi evitată de leii roşii, care au păcătuit încă o dată la capitolul aruncări libere şi recuperări.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Robert Rezmuves
editor web: Adrian Laboş