BASCHET. U-BT Cluj-Napoca a câştigat (din nou) derbiul cu CSM Oradea

sport baschet csm oradea u bt cluj

U-BT Cluj-Napoca a câştigat din nou duelul celor mai bune echipe din baschetul masculin românesc. Deţinătoarea Cupei şi a Supercurpei s-a impus, duminică seara, în fieful campioanei CSM CSU Oradea, cu scorul de 72-69, după un joc cu un final incandescent.

„Noi ştiam pentru ce am venit, ştiam care e miza jocului nu doar din punct de vedere a clasamentului, ci şi din punct de vedere a moralului, a faptului că Oradea este principala noastră contracandidată la titlul de campioană”, a declarat Mihai Silvăşan, antrenorul U BT Cluj-Napoca.

Derbiul a avut ca miză primul loc în ierarhie, poziţie pe care U-BT Cluj-Napoca şi-a apărat-o cu brio la Oradea. A câştigat trei din cele patru sferturi ale întâlnirii, însă pe final a tremurat pentru victorie.

Condus la pauza mare cu 38-31, CSM CSU a revenit în joc în sfertul al treilea, singurul pe care l-a câştigat. Richard şi Watson, cu 16, respectiv 17 puncte marcate, au avut rolul de locomotivă. Inexactităţile din final ale campionilor au înclinat balanţa în favoarea Clujului şi i-au stricat sărbătoarea lui Cristian Achim, care aniversează în noiembrie nouă ani de la instalarea sa ca antrenor al CSM.

„Clujul a fost mult mai rece în momentele importante şi au marcat situaţiile pe care le-au avut, ceea ce pentru noi nu a fost cazul în multe dintre rânduri, şi aici s-a făcut diferenţa”, consideră Cristian Achim.

CSM CSU trebuie să uite cât mai rapid înfrângerea în faţa Clujului  pentru că miercuri va susţine în Europa un nou meci decisiv, cu ZZ Leiden. În campionat, Oradea va evolua pe 17 noiembrie, în deplasare, la BCM U Piteşti.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Ticu Gheorghiţă