BASCHET. Victorie de poveste pe terenul campioanei: CSU Ploieşti - CSM-U Oradea 100-101

Dillon

Cu doar nouă jucători valizi, Oradea a încheiat primul sfert în avantaj, 29-22. CSM-ul şi-a continuat jocul perfect şi în sfertul doi, câştigat cu 33-30. Astfel campioana condusă de Arnautovici s-a văzut condusă la pauză cu 10 puncte, 52-62. CSU Ploieşti a mai redus din diferenţă în secvenţa trei, iar sfertul patru a fost o bătălie pe viaţă şi moarte.

Ploieştenii au egalat la 97, prin Labovic, cu o aruncare de la distanţă. Pelekanos l-a imitat, după coşul Pantic, şi a adus pentru prima dată Ploieştiul în avantaj, 100-99, când mai erau de jucat mai puţin de zece secunde. Tăcerea avea să se aştearnă în sala Olimpia pe contraatacul lui Subotic care de la semidistanţă a înscris şi Oradea şi-a trecut în cont a doua victorie consecutivă a returului.

Victoria de sâmbătă a marcat şi debutul la echipa orădeană a lui Vlad Corpodean.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş