Carpaţi Retro, raliul maşinilor de epocă

Data publicării:
raliu retro

Zeci de maşini de epocă vor participa la Raliul CarpaţiRetro, o competiţie organizată în premieră în Bihor, la finalul lunii august. Împărțite în opt categorii, în funcție de vechimea lor, vehiculele vor parcurge de-a lungul a două zile un traseu de aproape 400 de kilometri. Acesta a fost astfel ales încât să treacă prin mai multe zone turistice ale județului.

CarpațiRetro este un raliu de regularitate care, spre deosebire de competiţiile de viteză, permite participarea unor maşini fără o pregătire specială. Asta pentru că viteza medie nu va depăşi 50 km/oră pe drumuri naţionale şi judeţene sau 80 km/oră pe autostrăzi şi drumuri închise circulaţiei.

"Acest concurs are cinci etape: două în prima zi şi trei în a doua zi. Fiecare etapă are timp prestabilit şi în interiorul etapei sunt probe speciale", a explicat Otto Rencsik, preşedintele RetroClub Bihor.

"În ce priveşte rolul co-pilotului, 80 % depinde de el, pentru că dacă nu îmi va dicta bine Road Book-ul, nu îmi va spune care sunt punctele în care trebuie să mergem, în drepta, în stânga, înainte sau distanţa parcursă - putem să şi pierdem", spune Lucian Costa, participant la concurs.

Până acum s-au înscris 31 de posesori de mașini, dar organizatorii speră ca până în ziua consursului numărul acestora să treacă de 50. Sunt 8 categorii, în funcţie de vechimea maşinii.

"Toate maşinile trebuie să aibă ITP valabil, să fie funcţionabile, conducătorul să respecte în totalitate Codul Rutier", a precizat Zoltan Olah, participant la concurs.

"E un model de Fiat 500, cunoscut sub numele de Topolino - va participa la categoria veterani", a spus Ovidiu Gherman, vicepreşedintele RetroClub Bihor.

Traseul lung de 385 de kilometri va parcurge zone pitorești ale Bihorului, cum ar fi comunele Sălacea și Roșia, Țara Beiușului, Conacul Komaromy din Otomani şi Cetatea Oradea.

"Ajunge în Sălacea, în satul celor 1000 de pivniţe, care considerăm că are potenţial şi este extrem de interesant pentru turiştii străini", este de părere Norbert Banto, preşedintele AMD Bihor.

Raliul Carpaţi Retro se va desfășura în 31 august și 1 septembrie. Concursul se desfășoară în premieră în Bihor, dar ajuns la a XIX-a ediţie la nivel naţional.

Reporter: Claudiu Mihuţ
Operator: Norbert Hegedus

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ancheta morții lui Mario, dată peste cap. Mai există un suspect, familiile au început să vorbească: „Să îl...
Digi FM
Amal, fermecătoare la brațul lui George Clooney, în Italia. Avocata și starul de Hollywood au atras toate...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Soția lui Bocelli, reacție fermă când a fost întrebată dacă e geloasă pe admiratoarele artistului. Sunt...
Film Now
Meryl Streep o va interpreta pe Joni Mitchell într-un film biografic despre viața celebrei artiste
Adevarul
Cina „sălbatică” a lui Epstein cu miliardarii lumii: Elon Musk, Mark Zuckerberg și Peter Thiel, surprinși la...
Newsweek
Ce vechime se pune la pensie dacă ai lucrat cu jumătate de normă? Câte puncte primești pentru un an muncit?
Digi FM
Așa era înainte de primul tatuaj, acum are peste 600 de desene pe corp. Cum arată Fata Dragon, tânăra care...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și...
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de...
Film Now
Ben Affleck, despre cum își crește copiii alături de fosta soție Jennifer Garner: „Pui o povară asupra lor...
UTV
Mira și Andrei Bănuță sunt sau nu un cuplu. Artistul lămurește zvonurile apărute după aparițiile lor pe scenă