CSM Oradea pe primul loc

sport 20baschet 20191112-34352

CSM Oradea continuă seria victoriilor in deplasare. După meciul de la Timişoara, 83-62, a revenit în fruntea Ligii Naţionale de baschet masculin. Cu o singură înfrânegere în acest sezon, leii orădeni nu i-au luat pe urşii din Banat la preţ de matineu, chiar dacă timişorenii aveau în palmares doar două victorii din şapte posibile.

„ Noi am tratat meciul foarte serios, foarte serios şi mă bucur că asta s-a văzut şi pe tabelă", a declarat Cristian Achim, antrenorul CSM Oradea.

Elevii lui Cristi Achim au început în nota obişnuită şi la pauza mare au avut un avans de nouă puncte, 42-33. Timba nu a mai reuşit să ţină pasul din sfertul trei când Oradea s-a distanţat decisiv, 66 la 39, diferenţă care i-a permis tehnicianului orădean să ruleze în ultimul act tot lotul de jucători.

„A fost un meci pe care l-am început puţin slăbuţ, nu am avut răutatea necesară la începutul jocului şi probabil că, de fapt, precum preconizam asta, dacă nu intrăm agresivi ei o să capete încredere şi o să înceapă să-şi dezvolte jocul", a spus tehnicianul bănăţenilor, Bogdan Murărescu.

În urma victoriei de lângă Bega, CSM Oradea a revenit pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu Gaz Metan Mediaş care, a pierut sâmbătă, pe propriul teren, BCM Piteşti.