Fără milă

sport 20polo 20211112-34518

Victorie fără istoric pentru CSM Digi Oradea în cel de-al doilea joc cu Crişul. După ce luni s-au impus în primul meci,cu 27 la 6, campionii României au câştigat şi marţi seara la o diferenţă de 21 de goluri, scor 25-4. CSM a părut fără milă în faţa mai tinerilor colegi şi după primele trei sferturi conduceau cu 21-0. Juniorii lui Eugen Băjenaru nu s-au dat bătuţi şi, pe fondul uşoarei relaxări a campionilor din ultimul sfert, au reuşit să mai dreagă busuiocul prin cele patru goluri marcate în poarta apărată de Dorin Creţu. În urma acestor două victorii, coroborate cu înfrânegerea dinamoviştilor în runda a cincea, CSM Digi Oradea s-a distanţat în clasament la zece puncte de principalele urmăritoare, Dinamo şi Steaua, ambele cu două jocuri mai puţin disputate.

Pentru campioni urmează însă deplasarea de la Berlin, acolo unde elevii lui Laszlo Toth speră să obţină un nou rezultat pozitiv în grupele Ligii Campionilor.