Fără penali în funcţii publice | Campania de strângere de semnături se încheie pe 20 august

Data publicării:
emisiune fara penali

"Semnăturile se strâng destul de greu". Este semnalul de alarmă tras de doi dintre membrii USR Bihor, implicaţi în strângerea semnăturilor pentru campania "Fără penali în funcţii publice". Mai sunt trei săptămâni până la finalul campaniei, iar ţinta de 500 de mii de persoane este încă departe. În Bihor, mare parte dintre semnături au fost strânse de Oradea Civică.

Prezenţi vineri la Vocile Bihorului, doi dintre membrii USR Bihor au explicat de ce a fost demarată această campanie de strângere de semnături.

Silviu Dehelean, deputat USR Bihor: "Singura modalitate de a limita accesul persoanelor condamnate definitiv la funcţii publice este de a modifica Constituţia. Pentru că în acest moment condiţiile de a fi ales în Parlamentul României sunt limitativ prevăzute de Constituiţie, deci la nivel infraconstituţional, sub Constituţie, nu s-ar fi putut introduce condiţii noi pentru că nu ar fi fost constituţionale."

Pentru ca persoanele condamnate definitiv la închisoare, indiferent de modalitatea de executare a pedepsei, să nu aibă acces la funcţii publice, trebuie ca iniţiativa cetăţenească să strângă 500 de mii de semnături, iar în 20 de judeţe reprezentative, inclusiv Bihor, numărul să depăşească 20 de mii. Mai e nevoie apoi de acceptul Curţii Constituţionale, de adoptarea în Parlament şi de declanşarea unui Referendum.

Cristian Rusu, preşedintele USR Bihor: "Judeţul Bihor a strâns până în prezent peste 15 mii de semnături, deci ne-ar mai trebui să mai adunăm cele 5000 de semnături de care mai avem nevoie. tehnic stăm bine din acest punct de vedere. Sunt multe când le aduni, din afară pare puţin, adică 15 mii le facem lejer."

Silviu Dehelean, deputat USR Bihor: "Ce merită amintit este faptul că am avut un sprijin în Oradea Civică. Ei au desfăşurat activitatea separat de noi, au avut corturi, iar din cele peste 15000 de semnături vin de la ei."

În ultimele săptămâni ale campaniei, nume mari ale scenei din România s-au alăturat iniţiativei. Pe lângă artişti, campania mai e sprijinită de oameni de culturi precum Mihai Şora sau Gabriel Liiceanu.

Cristian Rusu, preşedintele USR Bihor: "Sunt multe asemenea semnale particulare care nu au de aface cu USR sau cu politicul. Ştim că sunt artişti, actori. Există un telefon, 0725/500.877, pe care puteţi să îl apela, să trimiteţi SMS şi cineva vă aduce lista la semnat. Sau poţi să ţi-o downloadezi de pe Internet."

Campania de strângere de semnături se încheie pe 20 august.

Reporter: Bogdan Băcilă
Operator: Florin Lucuţa

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Autorizaţie de construcţie. Când ai nevoie de act pentru solarii, bucătării de vară sau anexe
Digi FM
Vladimir Putin, pus în dificultate de întâlnirea cu o fetiță de 11 ani. Tatăl ei a murit în războiul din...
Pro FM
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe...
Film Now
Pamela Anderson, declarații explozive despre Sylvester Stallone: ”Mi-a oferit un apartament și o mașină ca să...
Adevarul
Cum au vrut ungurii și rușii să pună mâna pe teritoriile românești folosindu-se de istorie. „Dacia Mare”, un...
Newsweek
În ce județe sunt cele mai mari pensii și cele mai mici? Diferențe de 1.900 lei. Contează vechimea și grupele?
Digi FM
Vladimir Putin, pus în dificultate de întâlnirea cu o fetiță de 11 ani. Tatăl ei a murit în războiul din...
Digi World
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată...
Digi Animal World
Și-au lăsat câinii la un hotel în ziua nunții, dar când s-au întors acasă au avut parte de o surpriză. Ce...
Film Now
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui...
UTV
O mănăstire veche de 400 de ani a fost vândută la prețul unei pizza. Noul proprietar vrea să o transforme...