FOTBAL. FC Bihor a uitat gustul victoriilor de acasă după ce a pierdut, 0-1, cu CSM Rm. Vâlcea

FC Bihor Rm Valcea 251113

Bihorul a avut un debut excelent de joc, în care Sfârlea putea deschide scorul în minutul 9, iar Mădălin Popa l-a evidenţiat pe Matache cu o torpilă de la 30 de metri. În ciuda acestui fapt, cele trei puncte au mers în Zăvoi, graţie golului marcat de Negruţ în minutul 80.

Gheorghe Ghiţ, antrenor FC Bihor: „Păcat, păcat pentru că am avut o primă repriză şi un pic cu determinare, cu circulaţie bună a balonului, dar toate lucrurile astea se anulează în momentul în care pierzi. Nu ştiu ce să spun, sunt foarte supărat."

În inferioritate numerică din minutul 58, când Lukacs a văzut al doilea galben pentru simulare, FC Bihor a căutat drumul spre gol. Nu l-a găsit, spre dezamăgirea publicului orădean care nu a ezitat să-şi admonesteze favoriţii. Ofensiva lui Ghiţ a fost neinspirată şi împotriva echipei pregătite de Claudiu Niculescu, extrem de bucuros la final pentru victoria care l-a urcat pe locul doi în clasament.

Claudiu Niculescu, antrenorul CSM Rm. Vâlcea: „Îmi pare rău de fosta mea echipă, dar asta este viaţa, acesta este fotbalul. Mă interesează mai puţin ce se întâmplă acum la FC Bihor."

Cu 13 puncte adunate în tot atâtea etape, FC Bihor pare să se îndrepte cu paşi siguri spre play-out-ul campionatului

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Darius Pop