FOTBAL. Luceafărul Oradea, victorie în amicalul cu Cetate Deva

sport luceafar

Luceafărul Oradea a obținut prima victorie din această iarnă în meciurile amicale. După perioada de pregătire centralizată din Băile Felix, elevii lui Cristian Lupuț s-au impus cu 3-1 în fața formației de liga a treia Cetate Deva.

Singurul gol al primei reprize a fost marcat de Vasile Pop, în minutul 15. În partea a doua a confruntării pentru Luceafărul au mai punctat atacanții Ludușan și Paraschiv, în timp ce golul de onoare a oaspeților a fost înscris de Muscă.

Cu excepția lui Patrick Peter, care a suferit o accidentare, tehnicianul orădean a rulat tot lotul aflat la dispoziție. Dintre nou-veniți, cei mai activi au fost chinezul Lu Yuefeng și belgianul Alan Wanya.

În acest intersezon, "luceferii" au mai disputat un meci de pregătire, pierdut cu 0-4 în fața echipei din Debrețin, componentă a primei ligi din țara vecină.

Următorul amical pentru roș-albaștri este programat sâmbătă, de la ora 13, la Arad, în compania colegei din Liga a doua, UTA.

Redactor: Claudiu Mihuț