FOTBAL. Prima victorie pentru Luceafărul Oradea în jocurile amicale

sport luceafarul antrenament

Luceafărul Oradea a bifat, sâmbătă, prima victorie din meciurile amicale. La primul joc disputat pe propriul teren în această perioadă, echipa antrenată de Cristian Lupuț a trecut cu 3-2 de colega de campionat, Ripensia Timisoara.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul după o jumătate de oră de joc. Luceafărul a egalat prin Ludușan șapte minute mai târziu, pentru ca în minutul 44, Vasile Pop să facă 2-1 din lovitură de la 11 metri.

Bihorenii s-au desprins după pauză, prin Codoban, care a fructificat o lovitură de penalitate pe care tot el a obținut-o. Tabela a fost închisă de Ripensia, în minutul 73, prin Bădăuță.

Pentru formația orădeană jocurile amicale vor continua tot pe teren propriu. Miercuri, de la ora 18, Luceafărul va întâlni o altă echipă timișoreană de liga a doua, ASU.

Redactor: Nicolae Mihalcea