FOTBAL. Surpriza etapei | Luceafărul câştigă cu UTA

sport UTA

Luceafărul Oradea a furnizat surpriza etapei, după ce a învins-o pe UTA chiar pe terenul "Bătrânei Doamne". Fotbaliştii lui Cristi Dulca s-au impus cu scorul de 3-2 şi speră acum la salvarea de la retrogradare.

Orădenii au început seria de goluri în ultimul minut al primei reprize, când Antohi a centrat perfect pentru Vlad Rusu care a înscris din şase metri. Acelaşi Rusu şi Claudiu Codoban au majorat diferenţa la trei goluri în minutele 58 şi 61. Astfel se contura o victorie zdrobitoare pentru luceferi.

Însă arădenii nu au cedat şi au redus din handicap prin golurile lui Hlistei şi Curtuiuş. Finalul a fost pe muchie de cuţit. Gazdele au cedat nervos, iar Ionuţ Ban a fost eliminat în ultimul minut de joc pentru o intrare dură la Hlistei.

În urma victoriei de sâmbătă Luceafărul a urcat pe locul 18 şi miercuri primeşte vizita Pandurilor din Târgu Jiu.

Redactor: Adrian Ciucuriţă