HANDBAL. Din victorie în victorie. Handbaliştii orădeni au învins HC Argeş în derbiul rundei a treia

SPORT handbal

Handbaliştii orădeni s-au încălzit ceva mai greu, lucru care le-a permis oaspeţilor să conducă în debut cu două goluri avans. Până la pauză lucrurile au reintrat în normal şi Oradea a câştigat prima repriză scor 14-11.

Sebastian Tudor, antrenorul CSM Oradea, și-a lăudat jucătorii și spune că „am pregătit foarte bine acest meci, mai ales în faza defensivă. Am încercat să contracarăm faza ofensivă a lor, ne-a reuşit foarte bine, şi cu un contraatac, faza a doua foarte bună."

Cea de-a doua parte a jocului găzduit de Arena Antonio Alexe a început după aceleaşi tipare. Oradea a găsit drumul spre gol abia după şase minute de joc, dar ce a urmat a fost un adevărat coşmar pentru poarta adversă. Golul care a pus capăt jocului a fost marcat după o „aeriană" gustată din plin de spectatori.

Testul suprem pentru jucătorii orădeni urmează duminică, pe terenul fostei prim divizionare Universitatea Cluj.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Monica Pop

editor web: Adrian Laboș