ÎNOT. 17 medalii de aur, obţinute de patru sportivi de la Crişul Oradea

sport inot

Etapă "de aur" pentru înotătorii de la Crişul Oradea în etapa regională găzduită sâmbătă şi duminică de bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu" din Oradea. Din cele 22 de medalii de campion puse la bătaie la categoria 10-11 ani, 17 au fost cucerite de sportivii antrenaţi de Remus Oros.

La categoria 11 ani, băieţi, Ştefan Duca a câştigat toate cele patru probe la 50 de metri, precum şi concursul de 200 metri liber şi mixt. Colega sa de categorie, Anastasia Bako, a fost învingătoare în probele de 50 de metri liber, bras şi fluture, 200 de metri mixt şi liber şi a câştigat argintul la 50 de metri spate. La categoria 10 ani, Dominik Takacs a dominat probele de 50 de metri şi la 200 de metri liber.

La fete, Iris Samuilă a câştigat proba de 50 de metri liber, argintul la 50 de metri fluture şi bras şi 200 de metri liber - şi s-a clasat a treia în proba de 50 de metri spate.

Toți cei patru înotători s-au calificat în finala Campionatului Naţional care va avea loc în iunie, la Braşov.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş